Strażacy OSP JRS dziękują za 1%.
Dzięki państwu w 2018 r. otrzymaliśmy 26 123,90 zł. Dziękujemy za okazane zaufanie. informacje...
Stich odnalazła zaginionego
mężczyznę podczas akcji w Błotnicy, 19 września 2017r. więcej informacji...
Speed odnalazł zaginionego
mężczyznę, którego poszukiwaliśmy 28 września 2018r w Dłużcu więcej informacji...
Współpraca z UP we Wrocławiu
Uniwersytet Przyrodniczy obejmie opieką weterynaryjną psy naszej jednostki. więcej informacji...
A A A

Moravia Cup 2016 oraz trening gruzowiskowy w Brnie


W miniony weekend 5 przewodników naszej jednostki, na zaproszenie czeskiej organizacji SIRIUS, spędziło w Brnie. Wyjazd był okazją do treningu na bardzo dużym i realistycznym gruzowisku pozwalającym na przeprowadzenie szeregu ćwiczeń z psami oraz do startu dwóch z naszych zespołów w zawodach „Moravia Cup 2016” rozgrywanych wg wewnętrznego regulaminu SIRIUS, wzorowanego na IRO.

Młode psy po raz pierwszy miały możliwość kontaktu z tak trudnym podłożem co było okazją do nauki poruszania po nim. Starsze i bardziej doświadczone czworonogi trenowały symulowane akcje poszukiwawcze w naprawdę ciężkich warunkach zarówno jeżeli chodzi o podłoże - duże płyty betonowe, pył, osuwające się cegły, pręty, jak i pogodę ponieważ przez cały weekend towarzyszył nam upał oraz palące słońce.

W dwa nasze zespoły wystartowały w zawodach „Moravia Cup 2016”. Zawody były podzielone na dwie klasy, terenową i gruzowiskową. Marta Czerwiec z Masterem oraz Katarzyna Kalinowska z Diego wystartowały w klasie gruzowiskowej. Zawody były możliwością sprawdzenia naszych przewodników i psów w zupełnie nowej formule, ponieważ regulamin organizacji SIRIUS różni się od rozporządzenia wg którego polskie strażackie psy zdają egzaminy.

Na pewno dużym utrudnieniem było to, że całe gruzowisko było bardzo rozległe. Sektor wydzielony do przeszukania podzielony został na dwa pola. Po przeszukaniu jednego z pól dopiero można było przejść do drugiego, jednak powrót do przeszukiwania poprzedniego pola był już wtedy nie możliwy.

Na przeszukanie gruzowiska wyznaczono czas 30 minut, a ponadto przystępując do przeszukiwania przewodnik nie wiedział ile jest osób do odnalezienia. Z mógł się poruszać w małej strefie dzielącej pola o wymiarach 1 x 5 metrów i z niej wysyłać psa do pracy.

Nowe warunki nie były dla naszych zespołów problemem i ostatecznie Marta z Masterem zajęli 2. miejsce natomiast Kasia z Diegiem 5. miejsce na 10 startujących zespołów.

Dziękujemy serdecznie całej ekipie SIRIUS za zaproszenie i bardzo owocne szkolenie!

Więcej informacji: